Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara
Avrupa
Anadolu

Valproik Asit Testi

Valproit Asit Testi Nedir?

Valproik Asit Testi, profesyonel doktor klinik merkezinde uygulanmaktadır ve bu kapsamda %100 garanti altında yer alıyor. Yan etkisi söz konusu olmayan valproik asit testi uzman hekim tarafından uygulandığından hızlı bir şekilde sonuç elde ediliyor.

Bu kapsamda bireylerin zaman kaybı yaşaması mümkün değildir. Test başta WHO olmak üzere birçok uluslararası sağlık örgütleri tarafından da tavsiye ediliyor.

Kanın içerisinde yer alan valproik öğesi çeşitli sebepler doğrultusunda normal düzeyden aşağı düşebildiği gibi yükselebilir. Bu öğenin ölçüm ve takibi valproik asit testi üzerinden yapılır.

Ölçülen oran bazından ilgili tıbbi ilaçların kullanım düzeyi yükseltilebilir veya düşürülebilir. Test aynı zamanda tedavi edici kan düzeyinin ne durumda olduğunun anlaşılması açısından da rutin bir şekilde doktor tarafından talep edilebilir.

Devlet ve özel hastaneler tarafından da uygulanan valproit asit testi adından da anlaşılacağı üzere kanın içerisinde yer alan valproit asit oranlarının ölçülmesi açısından uygulanan tıbbi bir test modelidir.

Hijyenik laboratuvar ortamında uygulanan test bu kapsamda %100’e yakın sonuç sunar. Testin en önemli özelliklerinden biri, birçok tıbbi testlerde olduğu gibi kan numunesiyle birlikte uygulanmasıdır.

Bu kapsamda hasta kolundan düşük oranda kan örneği alınır. Elde edilen kan numunesi doğrudan laboratuvar ortamında doktor tarafından mercek altına alınır. Bu işlem birkaç dakika sürebilir.

Bu aşamadan hemen sonrasında ise test işlemi gerçekleştirilir. Kan numunesi özel ve kaliteli tıbbi enjeksiyon cihazı üzerinden alındığından bireylerin ağrı veya acı hissetmesi söz konusu değildir.

Valproit Asit Testi Nasıl Kullanılmaktadır?

Testin uygulanışı oldukça basittir. Bu aşamada valproit asit testi kan numunesi ile uygulandığından toplamda 2 aşama üzerinden gerçekleştirilir. Test düzenli oranlarda ilaç kullanımın kontrol edilmesi ve düşük ya da yüksek oranlı toksit oranlarının gözlemlenmesi amacıyla kullanılır. Test 81 ilimiz üzerinden de Sağlık Bakanlığı onaylı olarak kullanılıyor.

READ  Demir Bağlama Testi

Valproit Asit Testi Hangi Durumlarda İstenmektedir?

Test yukarıda da belirttiğimiz durumlarda ilgili doktor tarafından talep edilir. Dolaysıyla valproit asit testi en başta kanın içerisinde yer alan valproit düzeyinin ölçülmesi ve takip edilmesinde talep edilir.

Bununla birlikte ilgili ilaçların rutin ve kontrollü bir şekilde kullanılması amacıyla da talep edilir. Dolaysıyla bu testin en temel özelliklerinden biri çok amaçlı olarak talep edilmesidir.

Valproit asit düzeyi normal olması bireyin sağlıklı olduğunu gösterir. Fakat bu durumda yine de yıllık düzenli bir şekilde testin en azından 1 kez yaptırılmasında faydalar bulunur. Kandaki valproik asit düşmesi veya yükselmesi bireylerde gün boyu halsizlik, iştahsızlık, genel yorgunluk, uyku ve beslenme kalitesinde düşüş gibi birçok belirtiler görülebilir.

Valproit Asit Test Sonucu Ne İfade Etmektedir?

Test sonucu yüksek veya düşük çıkabilir. Dolaysıyla valproit asit testi sonucu yüksek çıkması durumunda bireylerin endişe etmesine gerek yoktur. Çünkü bu durumda en etkili ilaç tedavisi uygulanabilir. İlk olarak hastadan elde edilen kan örneği detaylı bir şekilde analiz edilmelidir.

Çünkü kan numunesinin hatalı bir şekilde incelenmesi beraberinde test sonucunun da olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Genel olarak örnek toplanması açısından talep edilen zaman dilimi doz uygulanmasından hemen öncesinde olabilir.

Test sonucu normal düzeyde olması durumunda genel olarak bireyde duygudurum problemleri, migren atakları gibi yan etkiler görülmediğinden test sonucu olumlu olarak değerlendirilebilir.

Süreç İçerisinde Ekstra Olarak Bilinmesi Gereken Var mı?

Test süreci içerisinde ayrıca bilinmesi gereken bazı hususlar söz konusudur. Bu bakımdan valproit asit testi uygulanmadan önce hastaların bu ayrıntılar hakkında da bilgi elde etmesinde faydalar bulunuyor.

Valproik asit vücut içerisinde ayrıca karbamazepin, fenitoin ve birçok farklı türden öğelerin vücut içerisinde yakılmasını engelleyerek bu öğelerin doğrudan kanın içerisinde yükseliş göstermesini sağlar.

Bunun haricinde hastaya söz konusu ilaçlarla birlikte bu öğeler de eklenmesi durumunda ayrıca kan tedavisi de uygulanması mümkündür. Ciddi karaciğer hastalıkları minimum düzeyde meydana gelse de karaciğer enzimlerinde hafif düzeyde yükseliş hastaların yaklaşık olarak %20’sinde meydana gelebilir.

READ  Homosistein Testi

Çeşitli tıbbi ilaç türleri ise valproit asit yükselmesinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu sebeple kullanılan ilaçlar hakkında test öncesinde ilgili doktora mutlaka gerekli bilgiler sunulmalıdır.

Valproik Asit Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

Valproik asit kullanım süresi önemlidir. Bu bakımdan valproik asit testi yaptırılmadan önce bu konuda hastaların bilgili olması tavsiye edilir. Ayrıca ilgili hekim tarafından da bu konu hakkında hasta ve hasta yakınlarına gerekli ön bilgiler aktarılacaktır.

Valproik asit kullanımı günlük rutin bir şekilde olup ömür boyu kullanım gerektirir. Ayrıca doktor tarafından uygun görülmesi durumunda bazı durumlarda günlük olarak birkaç kez de kullanılabilir.

Valproik Asit Alımı Nasıl Olmalıdır?

Merak edilen valproik asit alımı normal düzeyde olmalıdır. Bu bakımdan valproik asit testi sonrasında bu konu hakkında da ilgili doktor tarafından hasta veya hasta yakınlarına gerekli bilgiler sunulacaktır.

Valpoik asit tablet ve sıvı olmak üzere toplamda 2 farklı modelden sunulur. Bu kapsamda doktorun uygun görmesi durumunda da hastalar tercihi doğrultusunda dilediğini modeli kullanabilir.

Valproik asit tablet olarak alındığında 1 adet tabletin günlük 1 bardak suyla birlikte tüketilmesi gerekir. Sıvı şekilde alındığında ise mümkünse günlük öğünlerin arasına serpiştirilerek tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca genel olarak özellikle de mide yanmasının engellenmesi açısından öğünlerle birlikte alınması tavsiye edilir.

Valproit Asit Ölçümü Ev Ortamında Yapılabilir mi?

Valproit asit ölçümü ev ortamında yapılması sonucun sağlıklı bir şekilde elde edilmemesi sebebiyle tavsiye edilir. Bu bakımdan valproit asit testi sadece sağlık birimleri bünyesinde yer alan kaliteli ve güvenilir laboratuvar ortamı üzerinden yapılabilir.

Bireylerin bu ölçümü tek başına ev veya işletme ortamı üzerinden gerçekleştirmesi hatalı neticelerin elde edilmesine neden olabilir. Bu durum beraberinde sağlığın riske girmesine sebep olabilir. Bu nedenle valproit asit düzeyi ölçümü sadece eğitimli sağlık kadrosu tarafından yapılabilir.

READ  Anti Hiv Testi

Valproik Asit Testi Aç Karnına mı Yapılır?

Her yaştan bireylere uygulanan valproik asit test aç veya tok karnına yapılabilir. Bu testin en önemli avantajlarından biri de, öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek olmamasıdır.

Fakat test sonucunun hafif düzeyde de olsa olumsuz yönde etkilenmemesi açısından test yaptırılmadan önce sigara, kafein, doğum kontrol ilaçları ve diğer tıbbi türden ilaçlardan uzak durulması ve ilaçlar hakkında doktora bilgi aktarılması tavsiye edilir.

Valproik asit testi doktor klinik merkezince maksimum 24 saat sonrasında test sonucu sunulur. Bu sebeple devlet ve özel hastanelere oranla doktor kliniği daha çok tercih ve tavsiye ediliyor.

Valproik Asit Fiyatları 2024

2024 yılında valproik asit fiyatı düşük bir şekilde sunuluyor. Bu testin fiyatı geçmiş dönemlerde daha yüksek bir şekilde sunuluyordu. Bu da hasta yakınlarının daha yüksek ödeme yapması anlamına geliyordu.

Fakat Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerle birlikte testin fiyatı 2019 yılından itibaren daha uygun bir şekilde sunulmuştur. Bu kapsamda ek ücret ödemeden ve ödemenizi nakit ya da tüm banka kredi kartlarınız üzerinden yaparak testinizi yaptırabilirsiniz.

Testin güncel fiyatı doktor klinik merkezi kurumsal web sitesi üzerinden sunuluyor. Bu doğrultuda testi yaptırmadan önce güncel fiyatı hakkında ön bilgi elde edebilirsiniz. Valproik asiti yükselmesi ve düşmesi sağlığı riske attığından pozitif yaşamın negatife dönmesine neden olabilir.

Bu bakımdan valproik asit düşüklüğü veya yüksekliği belirtileri gözlemlenmesi durumunda hafta içi 5 gün içerisinde mutlaka testin yaptırılması gerekir.

Test hakkında ayrıca merak ettiğiniz ayrıntıları doktorunuzdan kapsamlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Valproik asit fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.